Strona główna » Analiza techniczna na rynku walutowym

Analiza techniczna na rynku walutowym

Analiza techniczna na rynku walutowym
Nazwa: Analiza techniczna na rynku walutowym
Kategoria:
Zakres działalności:

Osoby inwestujące na giełdzie walutowej Forex posiadają wiele różnych podejść do procesu inwestycyjnego. Najczęściej starają się oni określać realne zmiany następujące w gospodarkach krajów, których walutami handlują, ale takie podejście wcale nie jest dominujące, ponieważ przeplata się także z innym podejściem ,a coraz większe grupy ludzi w ogóle porzucają tak zwaną analizę formalną na rzecz czystej analizy technicznej. Analiza techniczna abstrahuje od kwestii związanych z realnymi zjawiskami w gospodarce. Czy jest to rozsądne działanie? Paradoksalnie, bardzo rozsądne.

Wyznaczniki makroekonomiczne

Stan gospodarki zawsze można oceniać poprzez wskaźniki syntetyczne o charakterze pośrednim. Takimi wskaźnikami są bezrobocie, stopy procentowe, wzrost gospodarczy i jeszcze wiele innych. Jednym z nich na pewno jest wartość waluty i wiele osób wychodzi z założenia, że jaki ma sens określanie, co spowodowało taką a nie inną wycenę waluty, skoro interesująca ostatecznie jest dla nas tylko sama gospodarka? Skoro waluta i jej wartość są tutaj wyznacznikami działania całego systemu gospodarczego, należy traktować je jako takie i wnioski co do gospodarki wyciągać na podstawie kursu walut traktując go jako wartość daną, a nie jako wartość wynikową.

Samospełniająca się przepowiednia

Niektórzy analitycy twierdzą, że kursy walut i ich trendy to tak zwana samo spełniająca się przepowiednia. Związane jest to z tym, że wielu inwestorów skupia się przede wszystkim na analizie technicznej odkrywając krótko-, średnio- i długoterminowe trendy, a następnie postępując zgodnie z nimi. Z miejsca mniejsze znaczenie zaczyna mieć sama gospodarka, a istotniejsze zaczyna się robić to, w jaki sposób trendy są widziane przez inwestorów. Jeśli większość inwestorów określa trend jako zapowiadający zwyżki, kurs będzie rósł aż do momentu, kiedy większość analityków na podstawie analizy technicznej zmieni swoje zdanie. W ten sposób bezcelowa staje się dyskusja odnośnie tego, czy analiza techniczna realnie ma sens. Jeśli istnieje szerokie grono osób, które swoje realne pieniądze inwestuje w oparciu o wyznaczniki oferowane przez analizę techniczną, staje się ona realnym czynnikiem wszystkich przedsięwzięć na rynku walutowym. Jest o w końcu determinant popytu i podaży.